Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Erken Boşalma

Toplum arasında ‘erken boşalma’ olarak bilinen denetimsiz boşalma, cinsel aktivite sırasında boşalma refleksinin çok hızlı geliştiği bir durumdur ve yaygın problemlerden biridir. ‘Erken’ yerine ‘denetimsiz’ denmesinin sebebi, aslında boşalmanın öğrenilebilir bir davranış olmasından kaynaklıdır. Denetimsiz boşalma ile başa çıkmak için ilaç kullanımına yönelmek bilinenin aksine çözüm üretmez. Aksine, bazı durumlarda kötüleştirici etkisi bile olabilir.

Denetimsiz boşalma probleminin en etkin çözümü cinsel terapiden geçer. Fakat belirtmekte fayda vardır ki; her türlü cinsel problem gibi, denetimsiz boşalmanın da cinsel terapi ile tedavisine başlamadan önce güvenilir bir üroloğa görünmek mutlaka gerekir. Problemin psikolojik kökenli olduğundan emin olduktan sonra cinsel terapiye vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerleri genelde tatmin olamadıkları için, denetimsiz boşalma başka cinsel problemlere ve kişilerarası sorunlara da yol açabilir.

Denetimsiz boşalmayı tetikleyen faktörler çeşitlilik gösterse de anksiyete ve stres gibi etkenler denetimsiz boşalmanın ortaya çıkmasında etkendirler. Performans anksiyetesi de oldukça sık rastlanan, hızlandırıcı etkiye sahip bir sebeptir. Denetimsiz boşalma tanısı konulabilmesi için, problemin sürekli ve yineleyici bir şekilde ortaya çıkması gerekir. Cinsel terapi ile tedavisinde ise, anksiyete yaratan veya denetimsiz boşalmaya sebep olabilecek inanışlar keşfedilir ve bunla üzerinde çalışılır. Ev ödevi şeklinde verilen egzersizlerle de erkeklerin boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenmeleri sağlanır.  

Esra Naz ÖZEL
Psikolog

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin