Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Erektil Disfonksiyon

SERTLEŞME BOZUKLUĞU ve TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Sertleşme  bozukluğu (erektil disfonksiyon), cinsel aktivite için yeterli olan sertleşmeyi sağlayamamak veya sertliği sürdürememek olarak tanımlanır. Ülkemizde ve dünyada çok sık karşılaşılan bir sorundur. Sertleşme bozukluğunun da diğer cinsel sorunlar gibi organik, psikolojik ya da her ikisinin de etkili olduğu sebepleri vardır.

Sertleşme (ereksiyon), beyin, omurilik, sinirler, kan damarları, penis düz kası ve hormonların birlikte rol aldığı bir süreçtir. Sertleşme için görsel, işitsel, düşünsel, dokunsal veya bunların birleşimi uyaranlar tarafından uyarılma gerekmektedir. Uyarı sonrası beyin, penisin sinirlerine penisi aktive edici sinyaller gönderir. Beyinden gönderilen sinyaller ereksiyon halkalarına ulaşır. Sinyallerin etkisiyle penis dokusu gevşer ve atar damarlar genişler. Penis dokusu gevşeyip, atar damarlar genişleyince ereksiyon halkalarına gelen kan miktarı artar. Sonuçta penis genişler ve boyu uzar. Kanın penisten uzaklaşmasını sağlayan toplardamarlar kapanır ve böylelikle kan penis içerisinde hapsolur. Cinsel uyarının devam etmesi sürecin ve sonuç olarak sertlik düzeyinin devam etmesini sağlar. Sertleşme, boşalmaya veya cinsel ilgi bitene kadar devam eder.

Sertleşme bozukluğunun yaygın organik sebepleri vasküler sorunlar, hormonlardan kaynaklı sorunlar veya anatomik sorunlardır. Organik sebeplerin yanı sıra, altta yatan psikolojik sebepler de sertleşme bozukluğunu yol açar. Sertleşme bozukluğuna sebep olan diğer yaygın faktörler; performans kaygısı yaşama, çiftler arasındaki iletişim bozuklukları, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar, özel hayatla ilgili yaşanan kaygılar şeklinde sıralanabilir.  Sertleşme bozukluğu da diğer cinsel problemler gibi organik temelli olmadığı tespit edildikten sonra cinsel terapi ile çözüme ulaşır.

Esra Naz ÖZEL
Psikolog

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin