Genel CerrahiAcil Servis ve Ambülans HizmetleriAile Hekimliği ve Check Up BirimiAnesteziBeslenme ve DiyetBeyin ve Sinir CerrahisiÇocuk CerrahisiÇocuk Sağlığı ve HastalıklarıYeni Doğan DönemiGastrointestinal SistemRektum ve Anüsün Cerrahi HastalıklarıSolunum SistemiBaş boyun kitleleriKitlelerOver - Testis Torsiyon ve KitleleriTravmalarAğız içi patolojilerKarın Duvarıİnguinal Bölge Patolojileriİç Hastalıklar (Dahiliye)Göz HastalıklarıGöğüs HastalıklarıKadın Hastalıkları ve Doğum 4 Boyutlu UltrasonNST1.Trimester (İkili Tarama Testi)2.Trimester (üçlü Tarama Testi)4’lü Tarama TestiKardiyolojiKulak-Burun-Boğaz HastalıklarıRadyolojiÜrolojiNörolojiOrtopedi ve TravmatolojiFizik Tedavi ve RehabilitasyonYoğun BakımlarDermatolojiPolikliklerServisler

Kordon Kisti

Çocuklarda inguinal herninin nedeni bir artık olduğu için kendiliğinden iyileşme olasılığı yoktur. İnguinal herni ameliyat edilmezse inkarserasyon ( fıtık kesesi içine girmiş olan barsak ansları ve diğer karın içi oluşumların ödemlenip karın içine atılamaması )veya strangülasyon ( fıtık kesesi içine girmiş olan barsak ansları ve diğer karın içi oluşumların beslenme bozukluğu gelişmesi sonucu kangrene olması ) riski taşır. İnkarserasyon ve strangulasyon çocuklarda kasık fıtığının en önemli iki komplikasyonudur. Çünkü bu durumlar fıtık kesesi içindeki barsakların nekrozuna, ve delinmesine neden olur. Her iki durum da acil ameliyat gerekir. Kordon Kisti Karın içinden torbalara doğru uzanan ve doğumdan sonra kapanması gereken bir kanal vardır. Bu kanal bazen üst ve alttan kapanır ancak ortasında içi sıvı dolu bir kist kalır. Dıştan kasık bölgesinde ele sert bir kitlenin geldiği görülen bu duruma kordon hidroseli veya kordon kisti adı verilir. 

Kordon kisti fıtıkla karışabilir. Ayırımı muayene ve ultrason ile yapılabilir. Kordon kistinde torbalara ve inguinal kanal iç halkaya uzanımı olmayan, testisin kitleden ayrı olarak muayene edilebildiği inguinal kanal kitleleridir. İçi periton sıvısı ile doludur ve itildiğinde karın içine gönderilemez. Özellikle küçük çocuklarda boğulmuş inguinal herni ile karıştırılabilir. 

Kordon kistinin cerrahi tedavisi kasıktaki açık kalan kanal kapatılması şeklinde yapılır. Ameliyat deneyimli bir üroloji uzmanınca yapıldığında kısa süren ve güvenli bir işlemdir. Çocuğun hastanede yatmasına gerek yoktur, ayni gün eve gönderilebilir. Kordon kisti veya hidrosel biçimindeki artıklar tedavi edilmediklerinde er geç kasık fıtığına dönüşürler.