Genel CerrahiAcil Servis ve Ambülans HizmetleriAile Hekimliği ve Check Up BirimiAnesteziBeslenme ve DiyetBeyin ve Sinir CerrahisiÇocuk CerrahisiÇocuk Sağlığı ve HastalıklarıYeni Doğan DönemiGastrointestinal SistemRektum ve Anüsün Cerrahi HastalıklarıSolunum SistemiBaş boyun kitleleriKitlelerOver - Testis Torsiyon ve KitleleriTravmalarAğız içi patolojilerKarın Duvarıİnguinal Bölge Patolojileriİç Hastalıklar (Dahiliye)Göz HastalıklarıGöğüs HastalıklarıKadın Hastalıkları ve Doğum 4 Boyutlu UltrasonNST1.Trimester (İkili Tarama Testi)2.Trimester (üçlü Tarama Testi)4’lü Tarama TestiKardiyolojiKulak-Burun-Boğaz HastalıklarıRadyolojiÜrolojiNörolojiOrtopedi ve TravmatolojiFizik Tedavi ve RehabilitasyonYoğun BakımlarDermatolojiPolikliklerServisler

Hidronefrozlar

Böbrekler, en alt kaburga kemiklerimizin arkasında vücudumuzun sırt bölgesine yerleşmiş kanı süzerek vücudumuzdaki zararlı atıkları atmaya yarayan iki adet organımızdır.

Böbreklerimiz de üretilen idrar iki adet üreter diye adlandırılan ince boru ile mesanemize (idrar torbamız) iletilir. Bebek daha anne karnındayken böbreklerin gelişimi sırasında normal dışı bazı istenmeyen görüntü ve/veya fonksiyonda bozukluklar olabilir. Bunlardan biriside "Hidronefroz" diye adlandırılır ve tek veya her iki böbreğimizde de olabilir.

Hidronefroz böbreğin idrarı topladığı pelvis bölgesinin üreterle birleştiği bölümde darlık sonucu ortaya çıkan genişleme olarak adlandırılır. Bu kısımdaki darlık tıkanıklığa ve idrarın böbrekten üreterlere geçişini engelleyerek böbreğin basınç altında kalmasına, fonksiyonunda bozulmalara neden olur.


Hidronefroz üreterle pelvis arasındaki darlıktan olabileceği gibi, vezikoüreteral reflü (mesaneden böbreğe idrar kaçması), tıkanıklığa neden olan taş, üretero-pelvik bölgeye dışarıdan böbreğin alt polünü besleyen damarın bası yapması gibi nedenlerle de olabilmektedir.