Genel CerrahiAcil Servis ve Ambülans HizmetleriAile Hekimliği ve Check Up BirimiAnesteziBeslenme ve DiyetBeyin ve Sinir CerrahisiÇocuk CerrahisiÇocuk Sağlığı ve HastalıklarıYeni Doğan DönemiGastrointestinal SistemRektum ve Anüsün Cerrahi HastalıklarıSolunum SistemiBaş boyun kitleleriKitlelerOver - Testis Torsiyon ve KitleleriTravmalarAğız içi patolojilerKarın Duvarıİnguinal Bölge Patolojileriİç Hastalıklar (Dahiliye)Göz HastalıklarıGöğüs HastalıklarıKadın Hastalıkları ve Doğum 4 Boyutlu UltrasonNST1.Trimester (İkili Tarama Testi)2.Trimester (üçlü Tarama Testi)4’lü Tarama TestiKardiyolojiKulak-Burun-Boğaz HastalıklarıRadyolojiÜrolojiNörolojiOrtopedi ve TravmatolojiFizik Tedavi ve RehabilitasyonYoğun BakımlarDermatolojiPolikliklerServisler

Kasık Fıtığı Nedir ?

Fıtık karın duvarındaki adale yapısının zayıflaması ya da açıklıklarının neden olduğu karındaki şişliklerdir. Karın içi basıncı arttıran ağır kaldırma, sürekli öksürük, zorlanarak dışkılama gibi durumlarda bu şişlikler daha belirgin hale gelirler ve zamanla büyüyebilirler.

 

Bu şişliklerin içindeki fıtık kesesine giren karın içi organlardan özellikle bağırsaklar içeride sıkışıp boğulabilir kan dolaşımı bozularak doku ölümü (çürüme) gelişebilir. Fıtıklar karın duvarı yapısının en zayıf ve karın içi basıncın en fazla olduğu kasıklarda en fazla görülür. Kasıkta oluştukları yer ile ilişkli olarak indirekt inguinal, direkt inguinal ve femoral herni olarak adlandırılırlar. Ağrı, bölgede şişlik ve huzursuzluk hissi en sık şikâyetlerdir.

 

Göbek Fıtığı Nedir ?

Anne karnındayken, göbek halkasının içerisinden geçen damarlar, anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturur ve çocuğun büyümesi için gerekli ihtiyaçları karşılarlar. Doğumla beraber bu damarlar, kendilerini saran halkadan daha hızlı büzüşerek kapanırlar. Büzüşmüş damarlar çevresinde, henüz kapanmakta olan göbek halkasının içinde oluşan boşluktan karın içindeki barsakların ya da yağın girip çıkmasıyla göbekte oluşan şişliğe "göbek fıtığı" denir. Göbekteki şişliğin içeri itilip, barsakların tekrar karın içerisine girmesi sağlandığında, parmağınızı saran açık göbek halkasını hissedebilirsiniz.