Genel CerrahiAcil Servis ve Ambülans HizmetleriAile Hekimliği ve Check Up BirimiAnesteziBeslenme ve DiyetBeyin ve Sinir CerrahisiÇocuk CerrahisiÇocuk Sağlığı ve HastalıklarıYeni Doğan DönemiGastrointestinal SistemRektum ve Anüsün Cerrahi HastalıklarıSolunum SistemiBaş boyun kitleleriKitlelerOver - Testis Torsiyon ve KitleleriTravmalarAğız içi patolojilerKarın Duvarıİnguinal Bölge Patolojileriİç Hastalıklar (Dahiliye)Göz HastalıklarıGöğüs HastalıklarıKadın Hastalıkları ve Doğum 4 Boyutlu UltrasonNST1.Trimester (İkili Tarama Testi)2.Trimester (üçlü Tarama Testi)4’lü Tarama TestiKardiyolojiKulak-Burun-Boğaz HastalıklarıRadyolojiÜrolojiNörolojiOrtopedi ve TravmatolojiFizik Tedavi ve RehabilitasyonYoğun BakımlarDermatolojiPolikliklerServisler

Dalağın ve Karaciğerin Cerrahi Patolojileri

Hepato-pankreato-biliyer (HPB) cerrahisi , genel cerrahinin karaciğer ,pankreas ve safra yolları hastalıklarıyla uğraşan alt grubudur. Bölümün karaciğer , pankreas ve safra yollarının üçüyle ilgili olmasının en önemli sebebi , bu bölümlerin birbirleriyle olan yakın ilişkisidir.
Hatta bu üç ismin arasına , duodenum ( halk arasında 12 parmak barsağı olarak bilinen ,ince barsakların ilk 20 cm'lik kısmını da eklemek gereklidir. Çünkü anatomik olarak duodenum bu üç yapının da açıldığı yerdir ve onların ortak noktasıdır. Ayrı olarak değerlendirilmesi imkansızdır.

Aşağıdaki yapıdan da anlaşıldığı üzere, karaciğerde yapılan safra, koledok denilen ana safra kanalı ile , pakreas kanalından gelen pankreas sıvının da açıldığı ufak kapıdan ( Ampulla  Vateri) duodenuma dökülür. İşte bu birliktelik nedeniyle ,bu üç hatta 4 organın cerrahisi, aynı disiplin içerisine alınmış ve batılı ülkelerde bir üst ihtisas haline getirilmiştir.