Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Üroloji

  • İdrar kaçırma operasyonları  (tot ve tvt )
  • Prostat cerrahisi  (TUR  , acık prostat operayonu , greenlight )
  • Endoskopik üreter taşı
  • Kısırlık operasyonları
  • Açık böbrek taşı cerrahisi

Endoskopik Taş Kırma

Böbrekte, idrar kanalı veya idrar torbası içerisinde bulunan taşların artık ağrısız kısa süreli tedavi yöntemleriyle alındığını belirten Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Kemal Sarıca modern taş tedavi yöntemlerini anlattı.

Modern taş tedavi yöntemlerinden önce böbreklerin içerisinde yer alan taşlar açık ameliyatlar ile alınıyordu. Bu ameliyatlar vücutta yapılan büyük kesitler nedeniyle hastanın uzun süre hastanede kalmasına, iş ve günlük aktivitelerini bırakmasına neden olurken, hastanın günlük yaşamına dönmesi de uzun zaman alıyordu. 
Böbrekte, idrar kanalı veya idrar torbası içerisinde bulunan taşların böbreklerin çalışmasını bozduğunu belirten Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Kemal Sarıca bu rahatsızlıkların erken dönemde teşhis ve hızlı bir tedavi süreciyle etkili bir şekilde önlendiğini söyledi.

Sling Ameliyatı

İdrar torbanızdaki idrar, üretra dediğimiz ve kadınlarda yaklaşık 4 cm olan, idrar torbasınıdışarı bağlayan bir kanaldan dışarı atılır. Bu operasyonda yapılan işlem hekiminizin sizi değerlendirme sonuçlarına göre üretra orta kısmına ya da idrar torbası üretra birleşim yerine, eni yaklaşık 1-1,5 cm olan, uzunluğu tekniğe göre değişen doğal ya da sentetik bir şeridin vajinal (kadınlık organı) yolla yerleştirilmesi ile yapılır. Bu şerit vajinal yoldan yerleştirilirken karın bölgesi alt tarafı ya da vajenin her 2 tarafına ufak kesiler yapılır.

Ameliyatınız bir problem olmadığı sürece tekniğe göre değişmekle beraber yaklaşık 15-60 dakikalık bir sürede gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası sonda (idrarınızın dışarıda bir torbaya toplanmasını sağlayan kateter dediğimiz ince boru) ya hiç konulmayabilir ya da 1-3 gün süreyle gerekli olabilir. Tüm hastalara operasyon bitiminde vajinal tampon konur ve operasyon sonrası aynı gün akşam veya ertesi gün alınır.

Lazer Prostat Ameliyatı

Lazer tedavisi bu tıkanıklığın açılması ve hastanın yeniden rahat idrar yapması için uygulanan kapalı ameliyat yöntemlerinden birisidir.

Prostat hastalıklarında hangi durumlarda lazer kullanılmalı?
Lazer tedavisi "kapalı" yolla yapılan (yani bir yara açılmadan, idrar yollarından girilerek) operasyonlardan bir tanesi olup, prostatın büyüyüp idrar yollarını tıkadığı durumlarda kullanılmaktadır. Her büyüyen prostat mutlaka tıkanıklık yapacak diye bir kural yoktur. Bu nedenle tek başına prostat büyüklüğü ameliyat kararı için yeterli değildir. Ancak ciddi tıkanıklık durumlarında ameliyata ihtiyaç vardır. Bu durumda lazer dışında başka kapalı ameliyat yöntemleri de bu gün için başarıyla kullanılmaktadır. 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin