Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Rektum ve Anüsün Cerrahi Hastalıkları

Vesikoüreteral Reflü

Mesanedeki idrarın geriye, üreterlere ve böbreğe doğru kaçmasıdır. Mesane-üreter birleşim yerinde anormal yapılanma, mesane içi basıncının yüksek olması (nörojen mesane veya mesane çıkışının zorlu olması) tespit edilebilir.

Vezikoüreteral reflü belirtileri nelerdir?
Yenidoğan bebekte halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık ve kusma VUR belirtileri olabilir. Büyük çocuklarda karın ağrısı, kusma, ishal, kilo alamama, ateş, kötü kokulu veya bulanık idrar olabilir. İdrar yaparken ağrı, sık idrara gitme, gece idrar kaçırma, yan ağrısı daha büyük çocuklar tarafından ifade edilebilir.

VUR'nün geç teşhis edilmesi ne gibi sorunlara neden olur?
Tanıda gecikme ve kronik üriner enfeksiyon, böbrek iltihabı, böbrek hasarı, hipertansiyon, kronik böbrek yetersizliğine neden olabilir.

VUR tedavisi nedir?
VUR değişik derecelerde olabilir. Tedavi için, öncelikle reflü sebebi iyi araştırılmalıdır. Mesane fonksiyon kusurları ve düşük derecedeki reflü, medikal tedavi ile izlenebilir. Ancak yapısal kusur ve ileri derecede reflü varlığında cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavi, açık cerrahi ya da endoskopik enjeksiyon ile gerçekleştirilebilir.

Hidronefrozlar

Böbrekler, en alt kaburga kemiklerimizin arkasında vücudumuzun sırt bölgesine yerleşmiş kanı süzerek vücudumuzdaki zararlı atıkları atmaya yarayan iki adet organımızdır.

Böbreklerimiz de üretilen idrar iki adet üreter diye adlandırılan ince boru ile mesanemize (idrar torbamız) iletilir. Bebek daha anne karnındayken böbreklerin gelişimi sırasında normal dışı bazı istenmeyen görüntü ve/veya fonksiyonda bozukluklar olabilir. Bunlardan biriside "Hidronefroz" diye adlandırılır ve tek veya her iki böbreğimizde de olabilir.

Hidronefroz böbreğin idrarı topladığı pelvis bölgesinin üreterle birleştiği bölümde darlık sonucu ortaya çıkan genişleme olarak adlandırılır. Bu kısımdaki darlık tıkanıklığa ve idrarın böbrekten üreterlere geçişini engelleyerek böbreğin basınç altında kalmasına, fonksiyonunda bozulmalara neden olur.

Hidronefroz üreterle pelvis arasındaki darlıktan olabileceği gibi, vezikoüreteral reflü (mesaneden böbreğe idrar kaçması), tıkanıklığa neden olan taş, üretero-pelvik bölgeye dışarıdan böbreğin alt polünü besleyen damarın bası yapması gibi nedenlerle de olabilmektedir.

Divertiküller

Bağırsak duvarının dışarıya doğru  kesecik halinde çıkmasına divertikül denir. Bağırsak kanalında çok sayıda divertikül olmasına divertikülozis denir. Yemek borusundan başlayarak mide-bağırsak  kanalının herhangi bir yerinde olabilir. Bu bölümde kolon (kalın bağırsak)  divertikülleri anlatılacaktır.

Divertiküller gerçek ve yalancı  olmak üzere iki çeşittir. Gerçek divertiküllerde bağırsak duvarının dışarıya  doğru keseciklenen yerinde bağırsağın her üç tabakasıda bulunur. Yani bağırsağın  içini örten mukoza, ortadaki kas tabakası, ve dış zar gerçek divertiküllerde  mevcuttur. Yalancı divertiküllerde dışarıya doğru keseciklenen sadece mukozadır.  Bu nedenle yalancı divertikül duvarı incedir. Kalın bağırsakta görülen  divertiküllerin büyük bir kısmı yalancı divertiküllerdir.

Hipospadias ve Üretral Kordi

Yeni doğan erkek çocuklarda görülebilen doğumsal bir bozukluktur. Normal bir peniste idrar kanalı (üretra) penis başının (glans) ucunda sonlanır ve çocuklar penisin ucundan idrarını yaparlar.

Hipospadiaslı çocuklarda ise idrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride sonlanır. Bu sonlandığı nokta ile penis ucu arasındaki mesafede idrar kanalı oluşmamıştır.

İdrar kanalının açılma noktası testislerden daha geride bile olabilir ve ne kadar geride ise o kadar ciddidir. Ancak olguların çoğunluğunun penis ucuna daha yakın olanlar oluşturmaktadır.

 

 

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin