Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Kardiyoloji

Kardiyovasküler (Kalp Damar )Cerrahi

Kalp Damar hastalıkları günümüzde toplumda çok sık rastlanan ciddi  sağlık problemleri haline gelmiştir. 

Kalp ve damar com, kalp damar hastalıkları hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplandırmak için hazırlandı.  Koroner hastalıklar, by pass cerrahisi, kalp kapağı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, varis tedavisi, kol ve bacak damarı hastalıkları ve diğer kalp cerrahisi konuları hakkındaki pek çok cevabı burada  bulabilirsiniz. Sitemizde cevaplarını bulamadığınız sorularınız için   mailgönderebilirsiniz. Fırsat buldukça cevaplamaya çalışacağım. Ancak hiçbir bilgi gerçek doktor muayenesinin yerini tutamaz. Kalp ve Damar hastalıkları ile sorununuz varsa mutlaka Kalp ve Damar Cerrahı bir doktora muayene olunuz.  

Koroner Bypass

Göğüs ağrısına ve kalp krizine neden olan koroner arterlerdeki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çıktığında kanın akışında engel oluşturur. Bu da kalbin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla görevini tam anlamıyla yapamaması anlamına gelir.

Kalp Kapak Ameliyatları

Her kalp ameliyatı aynı değildir. Koroner bypass, mitral kapak, aort kapak, anevrizma ve büyük damar ameliyatları gibi bir çok ameliyatın iyileşme süreci birbirinden farklılık gösterir. Tüm bu farklılıklara rağmen ameliyat sonrası dönem için bazı genellemeler yapılabilir.

Kalp ameliyatı geçirdiniz ve bundan sonra ev yaşamınıza ge ri dönüyorsunuz. Kendinizi hastanede daha güvende hissedebilir, bu nedenle evde karşılaşabileceğiniz sorunlar için endişe duyuyor olabilirsiniz. Ancak ameliyattan sonraki dönemde en hızlı iyileşeceğiniz yer, eviniz. İyileşmeniz hızlandıkça daha önce keyifle yaptığınız aktivitelere dönüş süreniz de kısalacak. Ameliyat sonrasında her geçen gün kendinizi daha iyi ve daha güçlü hissedeceksiniz. Bunun için sabırlı olun. Birçok insan kalp ameliyatı sonrasında sinirli, gergin veya depresif olabiliyor. Eğer siz de aynı duygular içindeyseniz bunun geçici ve olağan bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Duygularınızı sevdiklerinizle paylaşmanız bu dönemi rahat ve çabuk atlatmanızı sağlayacak.

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Doğusal kalp hastalıkları,  gebeliğin ilk 8 haftası içinde ortaya çıkar. En sık görülen doğumsal anomalidir.Ailede bu tür bir hastalık görülmesi olasılığı arttırmaktadır. İnsulin kullanan şeker hastası kadınların gebeliklerinde daha sık görülür. Gebeliğin ilk 8 ayında ilaç kullanılması ,rontgen ışınları, kızamıkçık gibi enfeksiyonlar anomali ihtimalini arttırır. Kalbin dinamik ve anatomik yapısını değiştirebilen çok büyük bozukluklar  veya belirti vermeyen ufak anomaliler olabilir. Morarma, sık nefes alma, çabuk yorulma, nefes alma zorluğu, gelişme geriliği, sık solunum yolu infeksiyonu, bayılma sık görülen belirtilerdir. Doğumsal Kalp Hastalıkları, asiyanotik(morluk olmadan) ve siyanotik (morluk ile) olmak üzere ikiye ayrılır.  

Asiyanotik konjenital kalp hastalıklarında şant varsa (ASD, VSD, PDA, EYD) ağırlıklı olarak soldan sağa doğrudur ve pulmoner akım, sistemik akımdan daha fazladır. Siyanotik Konjenital Kalp Hastalıklarında ise şant genellikle, sağdan sola doğrudur ve akciğere giden kan azalır. En çok rastlanan siyanotik konjenital Kalp Hastalıkları ise (%5-7) Fallot tetralojisidir. Aort Stenozu  %4-7, büyük arter trans pozisyonu %3-5 görülürken diğer Siyanotik Konjenital Kalp Hastalıkları (Triküspid Atrezisi, Pulmoner Atrezi, Trunkus Arteriosus, Total anormal Pulmoner Venöz dönüş ve Hipoplastik Sol Kalp) ise %1-3 arasında görülür.

Prognoz  Asiyanotik Konjenital Kalp Hastalıkları'da  daha iyidir. Fallot Tetralojisi dışındaki Siyanotik Konjenital Kalp Hastalıklı çocuklar, müdahale edilmezse nadiren bir yaşını geçer. Fallot Tetralojisinde tedavi edilmeyen hastalarda yaşam süresi 2.5 - 7 yıldır, sadece % 10'u tedavisiz 20 yaşını geçebilir. Ameliyat edilen Fallot Tetralojisinde ise prognoz  oldukça iyidir ve normale yakın bir yaşam  sağlanmıştır.

Doğum öncesi 14. Haftadan sonra fetal ekokardiyografi yapılarak kalp bozuklukları ana karnında teşhis edilebilmektedir. Ancak daha hassas tetkikler 23. Haftada yapılabilir.

Tüm Konjenital kalp hastalığı olan kişilerde operasyon öncesi ve sonrası kapak enfeksiyonu ( endokardit ) riski vardır. Enfeksiyonu önlemek için başka operasyon veya  müdahaleler (diş çekimi gibi)öncesi bir antibiyotik kullanmalıdır. Ağız içi hijyeninin sağlanması da endokardit riskini azaltan önemli bir faktördür. 

Anevrizma Ameliyatları

Beyin anevrizması beyin damar duvarındaki anormalliktir. Bu beyin damar duvarındaki anormallik kan akımının oluşturduğu basınç ile gittikçe küçük bir balon gibi şişer. Genellikle beyinin tabanında olan yoğun damar ağında olur ve damarın dallandığı yerdedir.

Damar Ameliyatları

Bypass tıkalı olan damarın beslediği alana kanın bir başka yoldan ulaştırlması işlemidir. Tıkanıklığın nedeni çoğu kez atersklerotik plaktır. Zamanla plak damar iç yüzünde büyüyerek damarın içinde tıkanmaya yol açar. Bu tıkalı damarın yetersiz kan taşıdığı alanlardaki dokular beslenemez (iskemi) ve yürüme ağrısından gangrene kadar çok çeşitli şikayetlere yol açar.

Bacaklarda en sık tıkanan damar uyluk çevresindeki femoral atar damardır. Bunun dışında aorta ve bacaklara giden dallarında da hastalığa sık rastlanır. Bypass ameliyatında yapılan bir damar parçası (greft) ile kanın tıkanıklığın ilerisine götürülmesidir.

Örneğin uyluk civarındaki femoral atar damar tıkandığında kasıktaki tıkalı olmayan atar damardan alınan kan bir damar parçası yada suni damar ile diz arkası yada baldırdaki açık olan atar damarlara taşınır.

Varis

Damar Cerrahisi,arter, ven veya lenf olsun bütün damarlarımızın tıbbi ve cerrahi hastalıklarıyla ilgilenen bölümdür. Sadece damar hastalıklarının teşhis ve tedavisini yapılması yeterli değildir. Asıl amaç damar hastalığı gelişmeden korunma yollarını hayatımıza geçirmek veya eğer hastalık geliştiyse hastalığın olabildiğince yavaş seyretmesini sağlamaktır. Bu noktada koruyucu hekimlik temel misyonumuz olmalıdır. Maalesef diğer ülkelerde de olduğu gibi, belki de daha fazla olmak üzere ülkemizde de koruyucu hekimlik gerek biz hekimler gerekse de toplumumuz tarafından göz ardı edilmektedir.

Kalp damarları, şah damarı, bacak atar damarları, varis ve lenf hastalıkları göz önüne alındığında Türkiye'de etkilenen hasta sayısı 10 ile 15 milyon kişiye ulaşmaktadır. Yani bunun anlamı çevremizde gördüğümüz her 5 kişiden biri damar hastalığının mağduru durumundadır. Bu sayılar biz hekimler ve toplumumuz için sadece rakamlardan ibaret olmamalı ve her kesimin elinden geldiğince duyarlılık göstermesi gereken bir sosyal sorumluluk projesi haline getirilmelidir.

Yaşam kalitesini etkileyen, kalıcı hasarlara yol açabilen veya hayatımızı tehdit eden damar hastalıkları konusunda uzman hekimlerce aynı çatı altında günümüz güvenilir ve etkin teknolojilerini her hastada kişiye özel kombinasyonlarla uygulanmasıyla artık çözümü ve korunma yolları olan bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu'nun 34 yıllık deneyimi ve bilgi birikimi, sürekli yenilenen teknolojisi, uzman tıbbi kadrosu ve multi - disipliner yapısı ile birleştirdiğimiz 15 yılı aşkın Damar Cerrahisi tecrübesi ile sonuçları yüz güldüren, damarlarımıza özgürlük vaad eden bir teşhis, tedavi, korunma ve eğitim merkezi olmaya devam edeceğimizi taahhut ediyorum.

 

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin