Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Göz HastalıklarıGlokom Tedavisi

Göz tansiyonunun (Glokom) tedavisi

Glokom hastalığı gözün içindeki bir yangına benzetilebilir. Tedavinin amacı yangını söndürmektir. Fakat bu sağlandığında sadece henüz yanmamış olan dokuların kurtarabileceği unutulmamalıdır. 

Yani glokom tedavisi kaybedilmiş görmeyi geri kazandırmaz. Sadece hastalığın ilerlemesini durdurur. 

Bu nedenlerle tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar çok fayda sağlamak mümkün olacaktır. Glokom tanısındaki erken teşhisin öneminin esas nedeni budur. 

Göz Tansiyonu (Glokom) tedavisinde esas unsur göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu şekilde görme kaybının önüne geçilir. Göz tansiyonunu düşürmenin ise farklı yolları mevcuttur. Bunlar sırası ile damla tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavidir. Ayrıca göz tansiyonunuzun yükselmesine veya görme kaybının ilerlemesine neden olan diğer hastalıklarınızın da tedavisi gerekebilir. 

Göz içi basıncının hangi seviyede olması gerektiği her hasta için farklıdır.

Her hastanın gözü aynı değildir. Glokom hastalığının hangi evrede olduğu, hastanın yaşı, korneanın kalınlığı gibi etkenler her hasta için farklı bir göz içi basıncının hedeflenmesine neden olur. Genellikle sağlıklı gözler daha yüksek göz içi basınçlarını tolere ederler. Bunun yanında görme sinirinde hasarın belirgin olduğu hastalarda ise daha düşük göz içi basınçlarının sağlanması gereklidir.

Normal şartlarda sağlıklı insanlarda ortalama göz içi basıncı 16mmHg civarındadır. Glokom hastalığının ileri evrede olmadığı olgularda göz içi basıncının 16-18 mmHg civarında tutulması yeterli olacaktır. Görme sinirindeki hasarın belirgin-ileri olduğu olgularda ise göz içi basıncının 10 mmHg'ya kadar düşürülmesi gerekebilir. Bunun yanında, görme kaybının ilerlemediği göz içi basıncının elde edilmesi tedavinin esas hedefidir. Bu nedenle tedavi ve takip esnasında göz içi basınç ölçümlerine ilave olarak düzenli aralıklarla görme alanı muayenesi ve optik sinir (görme siniri) testlerinin yinelenmesi gereklidir. Ancak bu sayede görme kaybının durduğu tespit edilebilir. Göz içi basıncının düşük olduğu fakat görme kaybının halen devam ettiği hastalarda hedeflenen göz içi basıncı tekrar gözden geçirilmelidir. 

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin