Mersin Ortadoğu Hastanesi' ne Hoşgeldiniz.
ÇAĞRI MERKEZİ: 444 12 53      

Ağız içi patolojiler

Dil Altı Bağı ,Kistler,Dudak Adezyonu

Çocuklarda görülen hastalıklardan biri de tıptaki adı Ankyloglossia olan, dil bağı veya dil altı bağı sorunu. Sorun, ağız tabanıyla dil arasında bulunan bağın (tıptaki adı frenulum) kalın veya kısa olmasından kaynaklanıyor. Söz konusu soruna bağlı olarak dil hareketleri kısıtlanıyor. Bu durum da, sorunu yaşayan çocuğun konuşmasını ve beslenmesini olumsuz etkiliyor. Fakat bo problem genellikle ciddi bir soruna yol açmaz. Çocukların bir bölümünde cerrahi müdahele gerekebilir.

Peki, çocukta dil altı bağı olup olmadığı nasıl anlaşılır Bunu anlamanın en kolay yolu, dil bağının alt dudak hizasını geçip geçmediğine baknaktır. Çocuğunuza dondurma veya lolipop türü şekeri yalatmaya çalışın. Çocuğun dili, ağzının içerisinde yeteri kadar hareketli değil ise yemeklerin artıkları tam olarak temizlenemez, dolayısıyla dişleri de koruyamaz. Ayrıca ağız kokusuna ve diş çürüğüne neden olabilir.

Dil altı bağı olan çocuklar ne zaman ameliyat edilmelidir?
Çocukta dil bağı çok kısa ise cerrahi olarak müdahale edilmelidir. Emme fonksiyonunda bir sorun yok ise iki yaşa kadar beklenmelidir. Em ede sorun var ise bebek yeteri kadar kilo alamayabilir. Böyle bir durumda başka sebepler de arştırılmalıdır. Sorun dil bağı ise müdahale edilmelidir. Bebeğin beslenmesinde problem yok ise iki yaş civarında konuşma fonksiyonu değerlendirilmelidir. Konuşmasını etkileyecek derecede sorun mevcutsa, kimi harfleri çıkarmada zorlanıyor ise dil bağı kesilir.

Dil bağı cerrahisi, lokal anestezi ile yapılan kolay bir operasyondur. Çocuk daha büyükse genel anestezi ile yapmak daha iyi olur. Bu konuda uzmanların ailelere tavsiyesi şu: çocuğunuzda konuşma bozukluğu var ise öncelikle işitme fonksiyonu değerlendirilmeli. İyi duymuyor ise iyi konuşamaz. Pekçok aile dil altı bağı kesildikten sonra konuşmayan çocuğun konuşmaya başlayacağını düşünür. Veya konuşma bozukluğunun düzeleceğini sanır.

Böyle düşünmek hayal kırıklığı yaratır. Zira dil altı bağı sadece bazı harflerin doğru çıkmasını engeller. Konuşma bozukluğunun sebebi başka şey olabilir. Ameliyat öncesi bu durum iyi araştırılmalıdır.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bizi Takip Edin:

Hızlı İletişim

Çağrı Merkezi:  444 12 53

Telefon: 0324 357 58 00 / 0541 794 62 34 / 0541 794 60 85 / 0541 794 60 96 / 0553 315 26 96 

Adres: Atatürk Mah. Üniversite Yolu Üzeri 35. Sokak No : 11 Mezitli / Mersin